Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
 • Żołnierze 2 Korpusu Polskiego na patrolu bojowym we Włoszech (1944)/ foto: FN

  Żołnierze 2 Korpusu Polskiego na patrolu bojowym we Włoszech (1944)/ foto: FN

 • Piechota 2 Korpusu Polskiego w bitwie o Monte Cassino / foto: NAC

  Piechota 2 Korpusu Polskiego w bitwie o Monte Cassino / foto: NAC

 • Gen. Władysław Sikorski i brytyjska para królewska odbierają defiladę 1 Korpusu Polskiego (1941) / foto: NAC

  Gen. Władysław Sikorski i brytyjska para królewska odbierają defiladę 1 Korpusu Polskiego (1941) / foto: NAC

 • 1 Dywizja Pancerna podczas bitwy pod Falaise (Normandia, 1944)/ foto: NAC

  1 Dywizja Pancerna podczas bitwy pod Falaise  (Normandia, 1944)/ foto: NAC

 • 1 Dywizja Pancerna - piechota / foto: NAC

  1 Dywizja Pancerna - piechota / foto: NAC

 • Niszczyciel ORP

  Niszczyciel ORP "Piorun", wsławiony udziałem w zatopieniu pancernika "Bismarck" (1941) / foto: NAC

 • 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa / foto: NAC

  1 Samodzielna Brygada Spadochronowa / foto: NAC

 • Samoloty Spitfire polskiego 303 Dywizjonu Myśliwskiego podczas lotu/ foto: NAC

  Samoloty Spitfire polskiego 303 Dywizjonu Myśliwskiego podczas lotu/ foto: NAC

Aktulaności

Recenzja płyty "Panny Wygnane"

"Panny Wyklęte. Wygnane. Volume 1" to kolejny po "Morowych Pannach" (2012) i "Pannach Wyklętych" (2013) projekt muzyczny autorstwa Darka Malejonka i zespołu Maleo Reggae Rockers. Jest to jednocześnie wydarzenie na polskiej scenie artystycznej, któremu patronuje Fundacja Niepodległości.

Płyta "Wygnane. Vol. 1" jest opowieścią o zesłaniu, wygnaniu z Ojczyzny, walce na obcej ziemi. To historie tych, którzy wygrali wojnę, ale nie mogli wrócić do kraju, opowiedziane z punktu widzenia kobiet.

Darek Malejonek, kompozytor, wokalista i gitarzysta, "starszej młodzieży" znany z takich zespołów jak Izrael, Armia, 2Tm2,3 czy Arka Noego, kolejny raz zaprosił do współpracy polskie wokalistki, reprezentujące bardzo różne style muzyczne. Ta różnorodność jest wielkim atutem płyty "Wygnane. Vol. 1", podobnie jak dwóch poprzednich albumów koncepcyjnych. Swoje muzyczne klimaty odnajdą tu zarówno wielbiciele hip hopu, muzyki funk, soul czy R&B, jak też fani reggae czy starego dobrego rocka lat '80-tych. Niezwykłym dodatkiem są elementy orientalne pobrzmiewające
w niektórych utworach, nawiązujące do szlaku 2 Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa wiodącego przez Bliski Wschód.

Jednak największą zaletą płyty są teksty, których autorkami są same wykonawczynie. Tematami  przewodnimi są wygnanie, tułaczka i tęsknota za Ojczyzną. Z tak trudną tematyką młode autorki poradziły sobie znakomicie. Oddały emocje, żal i ból rozłąki, nie popadając jednocześnie w przesadny patos. Wielką wartością tych utworów jest fakt, że wokalistki utożsamiły się ze swoimi bohaterkami, wczuły się w ich los.

Płyta wymaga od odbiorcy skupienia. To nie jest muzyka, która może sączyć się w tle. Nie da się obojętnie przejść obok takich utworów, jak "Tam gdzie nie ma słów" z tekstem Anny Witczak - Czerniawskiej, czy "Tęsknota" w wykonaniu Katarzyny Groniec. Łzy i dreszcz wywołują "Przyjaciółki" i "List". Młode wokalistki i autorki tekstów Lilu, Fala, Mona, Dore i Gonix pokazały, jaką siłę ma słowo, jak w delikatny, kobiecy sposób można przekazać najbardziej poruszające
i wstrząsające przeżycia.

Apel "nigdy więcej wojny", kończący piosenkę o Wojtku, żołnierzu - niedźwiedziu w wykonaniu Mariki, kojarzący się pokoleniu dzisiejszych czterdziesto- i pięćdziesięciolatków z nudnymi akademiami, brzmi niezwykle przejmująco, zwłaszcza w kontekście walk toczących się blisko naszej wschodniej granicy.

Do wysłuchania płyty zachęcam szczególnie tych, którzy twierdzą, że współczesna muzyka nie niesie ze sobą żadnych wartości i jest tylko niepotrzebnym hałasem. Warto się wsłuchać w ten głos wokalistek młodego pokolenia, a sceptykom polecam koncerty Panien Wyklętych i zespołu Maleo Reggae Rockers. Widok kilku tysięcy młodych (i nie tylko) słuchaczy śpiewających na baczność Rotę pozostawia niezapomniane wrażenie.

 

                                                                                                                                                    Sylwia Kotowska-Kieruzel