Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
 • Żołnierze 2 Korpusu Polskiego na patrolu bojowym we Włoszech (1944)/ foto: FN

  Żołnierze 2 Korpusu Polskiego na patrolu bojowym we Włoszech (1944)/ foto: FN

 • Piechota 2 Korpusu Polskiego w bitwie o Monte Cassino / foto: NAC

  Piechota 2 Korpusu Polskiego w bitwie o Monte Cassino / foto: NAC

 • Gen. Władysław Sikorski i brytyjska para królewska odbierają defiladę 1 Korpusu Polskiego (1941) / foto: NAC

  Gen. Władysław Sikorski i brytyjska para królewska odbierają defiladę 1 Korpusu Polskiego (1941) / foto: NAC

 • 1 Dywizja Pancerna podczas bitwy pod Falaise (Normandia, 1944)/ foto: NAC

  1 Dywizja Pancerna podczas bitwy pod Falaise  (Normandia, 1944)/ foto: NAC

 • 1 Dywizja Pancerna - piechota / foto: NAC

  1 Dywizja Pancerna - piechota / foto: NAC

 • Niszczyciel ORP

  Niszczyciel ORP "Piorun", wsławiony udziałem w zatopieniu pancernika "Bismarck" (1941) / foto: NAC

 • 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa / foto: NAC

  1 Samodzielna Brygada Spadochronowa / foto: NAC

 • Samoloty Spitfire polskiego 303 Dywizjonu Myśliwskiego podczas lotu/ foto: NAC

  Samoloty Spitfire polskiego 303 Dywizjonu Myśliwskiego podczas lotu/ foto: NAC

Aktulaności

Obchody 70. Rocznicy bitwy pod Monte Cassino

Rankiem 17 maja grupa młodzieży, biorąca udział w wyjeździe zorganizowanym przez Fundację Niepodlegości, udała się na pole Bitwy o Monte Cassino. Była tam okazja do krótkiej rozmowy z oficjalną delegacją państwową przybyłą na otwarcie wystawy poświęconej żołnierzom 2 Korpusu Polskiego - premierem Donaldem Tuskiem, Kierownikiem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych dr. Janem Stanisławem Ciechanowskim oraz Panią Karoliną Kaczorowską, wdową po ostatnim Prezydencie RP na Uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim, poległym w katastrofie smoleńskiej. Duże wrażenie na uczniach wywarło także spotkanie z Panem Wacławem Próchnickim, uczestnikiem walk o Monte Cassino, który dzielił się swoimi wspomnieniami z Bitwy.

Następnie młodzież spotkała się z rekonstruktorami z Grupy Edukacji Historycznej (GEH), którzy obozowali za słynnym Domkiem Doktora - pierwszym zbiorczym punktem pomocy medycznej batalionów 3 Dywizji Strzelców Karpackich w czasie walk w masywie górskim Monte Cassino. Młodzież była pod wrażeniem trudnego górskiego terenu, w jakim przyszło toczyć walki polskim żołnierzom. Rekonstruktorzy, pod kierownictwem Piotra Godziny, prezentowali elementy wyposażenia żołnierzy 2 Korpusu Polskiego oraz opowiadali o szczegółach taktycznych bitwy o Monte Cassino. Pod koniec dnia młodzież wraz z rekonstruktorami udała się na wzgórze 593, miejsce krwawych walk 3 DSK. Pod pomnikiem Karpatczyków zapalono znicze od Fundacji Niepodległości. Wspólną modlitwę za poległych poprowadził ks. por. Łukasz Hubacz - kapelan WP towarzyszący grupie.

W dniu 18 maja nasza grupa wzięła udział w oficjalnych uroczystościach 70. rocznicy zdobycia Monte Cassino. Po ich zakończeniu zapalono znicze od Fundacji Niepodległości na grobie dowódcy 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, który zgodnie z testamentem został pochowany wśród swoich żołnierzy na polskim Cmentarzu Wojennym. Aleksander Świeszewski, uczeń gdańskiego Liceum Autonomicznego uczestniczacy w wyjeździe, odnalazł grób ppłk. Władysława Kamińskiego, senatora II RP, który poległ 17 maja 1944 jako dowódca 13. Wileńskiego Batalionu Strzelców, prowadząc szturm na wzgórze San Angelo. Tekst gdańskiego licealisty - poświęcony postaci tego bohaterskiego dowódcy - zdobył pierwszą nagrodę w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez Fundację Niepodległości oraz tygodnik "Do Rzeczy".

Po południu cała grupa zwiedziła muzeum Bitwy o Monte Cassino oraz uczciła pamięć gen. Władysława Andersa pod jego pomnikiem, odsłoniętym w tę rocznicę w mieście Cassino.
W niedzielnym spotkaniu z rekonstruktorami - w ich obozie za Domkiem Doktora - wziął udział także Prezes Fundacji Niepodległości Przemysław Omieczyński. Była okazja do bliższego zapoznania się z możliwościami historycznych pojazdów wojskowych w barwach jednostek 2 Korpusu Polskiego, którym dysponuje Grupa Edukacji Historycznej.

Dzień zakończyła Msza św. polowa, którą koncelebrowali ks. por. Łukasz Hubacz oraz ks. Leszek Surma, dziennikarz TVP Lublin.

Poranek 19 maja poświecono na zwiedzanie zabytków Arpino - miejscowości zakwaterowania we Włoszech. Dziennikarze oglądali w tym czasie wybrane rejony pola bitwy o Monte Cassino. Po południu cała grupa rozpoczęła swój powrót do Polski.

Zobacz galerię zdjęć