Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
 • Żołnierze 2 Korpusu Polskiego na patrolu bojowym we Włoszech (1944)/ foto: FN

  Żołnierze 2 Korpusu Polskiego na patrolu bojowym we Włoszech (1944)/ foto: FN

 • Piechota 2 Korpusu Polskiego w bitwie o Monte Cassino / foto: NAC

  Piechota 2 Korpusu Polskiego w bitwie o Monte Cassino / foto: NAC

 • Gen. Władysław Sikorski i brytyjska para królewska odbierają defiladę 1 Korpusu Polskiego (1941) / foto: NAC

  Gen. Władysław Sikorski i brytyjska para królewska odbierają defiladę 1 Korpusu Polskiego (1941) / foto: NAC

 • 1 Dywizja Pancerna podczas bitwy pod Falaise (Normandia, 1944)/ foto: NAC

  1 Dywizja Pancerna podczas bitwy pod Falaise  (Normandia, 1944)/ foto: NAC

 • 1 Dywizja Pancerna - piechota / foto: NAC

  1 Dywizja Pancerna - piechota / foto: NAC

 • Niszczyciel ORP

  Niszczyciel ORP "Piorun", wsławiony udziałem w zatopieniu pancernika "Bismarck" (1941) / foto: NAC

 • 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa / foto: NAC

  1 Samodzielna Brygada Spadochronowa / foto: NAC

 • Samoloty Spitfire polskiego 303 Dywizjonu Myśliwskiego podczas lotu/ foto: NAC

  Samoloty Spitfire polskiego 303 Dywizjonu Myśliwskiego podczas lotu/ foto: NAC

download redWszystkie osoby i instytucje, które chcą włączyć się w promocję Żołnierzy Tułaczy mogą pobrać nieodpłatnie ich biogramy z serwera ftp

ftp: ftp.okcjo.com.pl
login: wrzutnia2.okcjo.com.pl
hasło: eSoEkH4G

Przemysław Bystrzycki (1923-2004)

45 BYSTRZYCKI Przemysław     pdf-64

Przemysław Bystrzycki, ps. „Kreda” (1923-2004)

 

Urodził się 23 maja 1923 r. w Przemyślu. Ojciec jego, z wykształcenia inżynier, był prezydentem miasta, a matka działaczką Polskiej Organizacji Wojskowej. W Przemyślu uczęszczał do szkół. Nie zakończywszy nauki, 13 kwietnia 1940 r. został wraz z rodziną (matką, babką i trzema siostrami) deportowany do Kazachstanu. Ojca zamordowali w kijowskim więzieniu funkcjonariusze NKWD. Rodzina nie przetrzymała w całości tragicznych warunków na zesłaniu. Z wycieńczenia zmarły mama i babcia Bystrzyckiego.

Mając zaledwie kilkanaście lat, wraz z kolegą Edmundem Wassermanem podjął próbę ucieczki, która zakończyła się jednak niepowodzeniem. Chociaż dotarł do Charkowa, pokonując prawie 3 tysiące kilometrów w 14 dni, został ponownie schwytany i, otrzymawszy długi, 10-letni wyrok, skazany na wywózkę do łagrów. Jak wielu Polaków we wrześniu 1941 r. został zwolniony na mocy traktatu Sikorski-Majski. W listopadzie po wstąpieniu do Polskich Sił Zbrojnych na Wschodzie został przydzielony do Samodzielnego Batalionu Dzieci Lwowskich 6 Dywizji Polskiej. Z wojskiem gen. Władysława Andersa przeszedł cały szlak, docierając na Bliski Wschód, później przez Afrykę do Wielkiej Brytanii. Tam, przydzielony do Sekcji Dyspozycyjnej Sztabu Naczelnego Wodza, zdał małą maturę, odbył szkolenie w formacji skoczka cichociemnego, a także szkolenie w łączności radiowej oraz tzw. radiotelegrafii.  Służył we Włoszech, był tam radiotelegrafistą. Przygotowywał się do przerzutu do Polski. Trzykrotnie dowództwo odmawiało mu lotu do Polski, co każdy „cichociemny” uważał za policzek. Jako radiotelegrafista był prymusem w swoim zawodzie. Dowództwo w Watford, gdzie wielkie zespoły nadawczo-odbiorcze utrzymywały łączność z radiostacjami w okupowanej Polsce, skierowało go do szkolenia żołnierzy. Pewnie był to główny powód powtarzającej się ze strony dowództwa odmowy. Jednak myśl o tym, że większość jego kolegów znalazła się już w Polsce, nie dawała mu spokoju. Gdy jego przerzut do Polski zostaje zatwierdzony, przechodzi najpierw szereg szkoleń w 10 ośrodkach, za które odpowiada polski kontrwywiad. Awansowany do stopnia podporucznika, w nocy z 22 na 23 listopada 1944 r. zrzucony został do placówki odbiorczej „Wilga” położonej pod Mogielnicą koło Szczawa. Przydzielony do 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK, został dowódcą tajnej radiostacji tej jednostki. Od listopada 1944 r. do sierpnia 1945 r. utrzymywał stałą łączność z bazami we Włoszech i Wielkiej Brytanii, aż do aresztowania w sierpniu 1945 r. w Krakowie.  Skazany na 6 lat pozbawienia wolności, osadzony w Krakowie w więzieniu św. Michała przy ul. Senackiej. Warto wspomnieć, że w chwili aresztowania Bystrzycki wysadził w powietrze radiostację. Zwolniony na mocy amnestii w 1946 r. W lipcu 1947 r. zamieszkał w Poznaniu. Uzupełnił maturę, ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza, a następnie otrzymał drugi stopień magistra filozofii. W tym mieście poznał też swoją żonę Janinę, z którą miał trzy córki. Ukończył również Uniwersytet w Perugii we Włoszech w zakresie języków obcych. Jest autorem kilkudziesięciu powieści i opowiadań oraz kilkuset artykułów, których publikacje ukazały się w kraju i zagranicą.

Współpracował z wieloma czasopismami kulturalno-społecznymi. Był wiceprezesem oddziału Związku Literatów Polskich w Poznaniu oraz członkiem Zarządu Głównego ZLP, polskiego PEN Clubu, Światowego Związku Żołnierzy AK, honorowym Obywatelem Miasta Poznania i Przemyśla, członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk i innych regionalnych organizacji. Laureat nagród w dziedzinie kultury.

Odznaczony Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

Zmarł 7 października 2004 r. w Poznaniu.

Oprac. Anna Tchórzewska, FN Lublin;

 

Źródło:

- „Znak cichociemnych” – Przemysław Bystrzycki, Krajowa Agencja Wydawnicza, Poznań 1991,

- „Cichociemni” – Jędrzej Tucholski, Instytut Wydawniczy PAX. Warszawa 1988; wydanie III uzupełniające;

- http://www.stowbran.amu.edu.pl/node/11;

- http://www.lazarz.pl/?id=2&nr=1324